عضویت در سایت
 
 
تقویم
تعداد کل بازدیدها:70930

22 تير 1399
 
 
دوره ها
 
 
داستان واژه ها
 
 
لیست داستان واژه ها » هیپنوتیزم

هیپنوتیزم

 

   واژه هیپنوتیزم کردن to hypnotize  مترادفی دارد که to mesmerize  است . در سال 1775 پزشکی  اتریشی به نام فردریش آنتون مزمر Friedrich Anton Mesmer) ) برای اولین بار عمل هیپنوتیزم را در انظار عمومی به نمایش گذاشت. امروزه واژه         to mesmerize هنوز به عنوان مترادفی برای to hypnotize بکار می رود ولی طیف گسترده تری از مفاهیم مثل مسحور کردن ، شیفته کردن ، فریفتن و امثالهم را در بر می گیرد و در واقع مفهومی وسیع تر و عمیق تر از هیپنوتیزم کردن دارد . این واژه مشتقاتی دارد که عبارتند از mesmeric  و mesmerizing   به معنی مسحور کننده وmesmerized  به معنی مسحور شده. در اینجا خوب است به خود واژه هیپنوتیزم و واژه های هم خانواده آن بپردازیم. 

    در اسطوره شناسی یونانی به واژه Hypnos  بر می خوریم که خدای خواب است و تعدادی از واژه های مرتبط با آن به شرح زیر اند:

   یکی از این واژه ها hypnosis است که از لحاظ دستوری اسم می باشد و به معنی خواب مصنوعی و حالت هیپنوتیزم است . این حالت حالتی خلسه مانند است و در واقع شخص در اثر تلقینات شخص دیگری به خواب می رود و در این شرایط افکار و حرکات  شخص به خواب رفته کاملاً متاثر از القائات شخص هیپنوتیزم گر می باشد و نیز قادر است مطالبی را به خاطر بیاورد که در حالت بیداری مقدور نیست.

   بر اساس واژه Hypnos ، مصدر to hypnotize ساخته می شود که به معنی خواب کردن شخص به منظور تلقین مطالب و افکار مورد نظر به او می باشد . همچنین شخص در این حالت چیز هایی را به خاطر می آورد که در حالت بیداری قادر بدان نیست. حتی گاهی این کاربرای درمان یک بیماری صورت می گیرد. به این عمل   hypnotism و به شخص مجری آن hypnotist  (هیپنوتیزم گر)  می گویند. از این واژه صفتی نیز مشتق می شودکه hypnotic است و به معنی خواب آور و مسحور کننده و مربوط به هیپنوتیزم می باشد مثل : hypnotic music به معنی موسیقی آرام خواب آور ،  hypnotic trance به معنی خلسه ناشی از هیپنوتیزم و  یا مثلاً hypnotic effect به معنی اثر هیپنوتیزم کننده مثل:

His voice has a hypnotic effect.

صدای او اثر هیپنوتیزم کننده دارد .   البته این واژه از لحاظ دستوری اسم نیز هست و به معنی داروی خواب آور است.   بدیهی است که قید این صفت    hypnotically است .

    همچنین واژهhypnotherapy به معنی هیپنوتیزم درمانی است که از آن hypnotherapist  یعنی کسی که به کمک هیپنوتیزم درمان می کند مشتق می شود.

***

   یکی از واژه هایی که تلفظ خاص جذابی دارد واژه abracadabra  می باشد. این واژه برای اولین بار در قرن دوم به عنوان یک طلسم بکار رفت. اهل رم اعتقاد داشتند که این واژه می تواند دندان درد و بسیاری امراض دیگر را علاج نماید. بیماران برای درمان بیماری خود این حروف را به شکل مثلث روی پوست و یا کاغذی شبیه به آن می نوشتند و آن را به دور گردن خود می بستند.

   اما امروزه این واژه به عنوان ورد جادوگری یعنی ترجمه اجی مجی لا ترجی بکار می رود. حتی در زندگی روزمره وقتی به شوخی وانمود می کنیم که داریم چیزی را ظاهر میکنیم ویا می خواهیم ناگهانی و بدون مقدمه چیزی را به وجود بیاوریم از این واژه استفاده می نماییم. البته معنی دیگر این لغت حرفهای بی معنی و اراجیف غیر قابل درک است.

 

 
اخبار
 
 
پیوندهای مفید
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پایگاه متعلق به ترجمه همزمان می باشد